Znajdź darmowe odpowiedniki drogich programów

PC-soft


 

W

Większość programów jest rozpowszechniana na bazie licencji czyli umowy na korzystanie z produktu zwieranej pomiędzy użytkownikiem a wydawcą programu / aplikacji. Licencja określa jak można korzystać z oprogramowania, co można z nim zrobić a czego nie. Oczywiście większość oprogramowania ma licencję komercyjną są jednak na szczęście odpowiedniki na licencjach wolnego oprogramowania czyli darmowe. W internecie można znaleźć dziesiątki jeśli nie setki odpowiedników oprogramowania komercyjnego, nie zawsze są one jednak zgodne z naszymi oczekiwaniami. Na moim portalu znajdziecie te najlepsze (moim zdaniem), najbardziej przydatne oraz zbliżone do swoich płatnych odpowiedników. Na portalu znajdziesz także linki do pobrania najnowszych wersji , porady dotyczące wyboru oraz instalacji wybranych programów.

 

Główny podział licencji:

 

Komercyjne (płatne):

 

Jednostanowiskowe

BOX można instalować na nowym komputerze po przednim odinstalowaniu na starej maszynie

OEM - już na zawsze przypisana do komputera na którym zainstalowano program po raz pierwszy.

Retail/FPP - kupujemy ją online i program może być reinstalowany wielokrotnie pod warunkiem używania na jednym urządzeniu w tym samym czasie (jeżeli przenosisz program na nowy komputer na poprzednim musisz go zdezaktywować)

Licencje abonamentowe zarówno jedno jak i wielostanowiskowe obejmujące różne zakresy aktywacyjne od miesiąca do kilku lat.​

 

Wielostanowiskowe (grupowe)

Licencje przeznaczone dla firm i instytucji gdzie większa liczba użytkowników korzysta z oprogramowania na wielu urządzeniach. Licencja określa dokładną liczbę stanowisk na ilu oprogramowanie może być zainstalowane. Pozwala, także na wielokrotne przeinstalowywanie po wcześniejszej dezaktywacji na wybranym stanowisku.

 

 

Darmowe:

 

Oto najważniejsze licencje pozwalające na darmowe używanie programów z zachowaniem określonych warunków. Przed zainstalowaniem programu w firmie należy jednak sprawdzić czy jego autor w licencji nie wpisał zakazu używania programu komercyjnie. 

 

Freeware - umożliwia darmowe rozprowadzanie programu / aplikacji. Możemy ją kopiować i rozdawać czy instalować na wielu komputerach 

GNU LGPL - Powszechna Licencja Publiczna / licencja wolnego oprogramowania,  pozwala uruchamiać, modyfikować i rozpowszechniać  oprogramowanie nieodpłatnie wszystkim użytkownikom komputerów.  pełna licencja

Domena publiczna - prawa autorskie wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

Licencje BSD  - zezwalają na modyfikację kodu źródłowego,  rozprowadzanie programu, ogólnie, najbardziej liberalna wersja licencji.

Open Source jest oprogramowaniem, którego licencja pozwala na legalne i nieodpłatne kopiowane, zarówno kodu wynikowego jak i źródłowego oraz na dowolne modyfikacje kodu źródłowego.

Adware - oprogramowanie z tą licencją jest darmowe udostępnia jednak reklamy.